تکریم سالمندی و ارتقاء جوانی جمعیت از سیاست های کلی وزارت بهداشت

وزیر بهداشت در پیامی به مناسبت روز جهانی سالمند، از دو اصل «تکریم سالمندی» و «حفظ و ارتقاء جوانی جمعیت» به عنوان سیاست‌های کلی وزارت بهداشت یاد کرد.


به گزارش ایسنا، بنابر اعلام وزارت بهداشت در متن پیام دکتر بهرام عین اللهی آمده است:« نهم مهر، روز جهانی سالمند نامگذاری شده است. ضمن گرامیداشت این روز و تبریک آن به سالمندان عزیز کشور که مایه مباهات و افتخار این زاد و بوم پر عزت و پرشکوهند، امید دارم که دوران سالمندی خود را با سلامت و شادکامی بگذرانند.


سالمندی، دوره نهایی تکامل بشر است و سالمندان به عنوان سرمایه های اجتماعی، گروهی شایسته تکریم و سزاوار تقدیر و تجلیل به شمار می آیند. به واسطه ارتقای دانش و فناوری، پیشرفت بهداشت و علم طب در جهان امروز، امید به زندگی افزایش و شمار سالمندان در جهان و کشور ما به یُمن بهبود شاخص‌های سلامت فزونی یافته است.


سیاست های کلی وزارت بهداشت، بر دو اصل تکریم سالمندی و حفظ و ارتقاء جوانی جمعیت استوار است.


حفظ کرامت سالمندان، مستلزم آن است که آحاد جامعه، علاوه بر فرصت زیستنی طولانی، سالمندی توام با سلامتی را تجربه کنند. تکریم سالمندان، مستلزم فراهم کردن دسترسی عادلانه تمامی افراد جامعه از جمله سالمندان، به خدمات به به ویژه خدمات سلامت است. هدف آن است که سالمند، استقلال عملکردی خود را حفظ کرده و ارتقاء دهد، به یادگیری بپردازد، رشد کند، در ایجاد و حفظ روابط اجتماعی بکوشد، در تصمیم گیری‌های اجتماعی نقش ایفا نماید و زندگی مولّدی را تجربه کند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز